جمعه, ۲۹ تیر ۱۴۰۳ / بعد از ظهر / | 2024-07-19
کد خبر: 6442 |
تاریخ انتشار : ۲۱ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۲:۴۷ |
ارسال به دوستان
پ

آیت الله رئیسی هم در روزهایی که دستگاه ریاست جمهوری را بر تن داشت و چه در کسوت عالی ترین مقام اجرایی کشور، همیشه از مدافعان حقوق زنان بوده است که یکی از مهم ترین فرازهای آن نقش پُررنگ او در تدوین و تصویب لایحه امنیت امنیت است. و حقوق زنان است. به گزارش خبرنگار […]

آیت الله رئیسی هم در روزهایی که دستگاه ریاست جمهوری را بر تن داشت و چه در کسوت عالی ترین مقام اجرایی کشور، همیشه از مدافعان حقوق زنان بوده است که یکی از مهم ترین فرازهای آن نقش پُررنگ او در تدوین و تصویب لایحه امنیت امنیت است. و حقوق زنان است.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت ایرنا ، تصویب کلیات لایحه یک فوریتی از آسیب دیدگی زنان و ارتقای امنیت آنها در برابر سوءرفتار در جلسه گذشته مجلس شورای اسلامی بازتاب زیادی در جامعه داشت و استقبال زنان و فعالان حوزه بانوان قرار گرفت. لایحه‌ای که به گفته «غلامرضا نوری قزلجه» عضو مجمع نمایندگان استان آذربایجان شرقی در آن به شناسایی زنان و دختران آسیب دیده یا در معرض آسیب، اسکان و سرپرستی زنان و دختران بی‌سرپرست و بدسرپرست، مداخله فوری مددکاری قضایی، حمایت‌های قضایی و کیفری، حمایت‌های اقتصادی می‌پردازد. ، ارتقای نیروی انسانی، درمان و درمانگری و مددکاری مورد توجه قرار می گیرد که به این موارد توجه شود به مشکلات این حوزه را رفع خواهد کرد.

این گزارش روایتی از نقش آیت‌الله « سید ابراهیم رئیسی » در تصویب این لایحه پس از حدود ۱۰ سال فراز و نشیب است که تبدیل آن به قانون و اجرای کامل و دقیق آن در ارتقای جایگاه زن و تکریم خانواده نقش به سزایی خواهد داشت.

جایگاه زن در جمهوری اسلامی

” غربی ها از زن ایرانی کینه دارند “؛ این جمله رهبر انقلاب در دیدار جمعی از شاعران و اساتید ادبیات فارسی است. مصداق بارز این جمله را در پاییز ۱۴۰۱ شاهد بودیم که دشمنان با توطئه‌هایی بودند که در سر می‌پرورانند، «زن و جایگاه زن» را بهانه‌ای قرار می‌دادند و با راه انداختن هیاهو، امنیت و آسایش مردم را سلب می‌کردند و فکر می‌کردند و خیال برشان می‌شد. می‌توان با تمسک به شعارهای بزک دوزک کرد به مقاصد شوم خود برسند.

در بلوای پاییز ۱۴۰۱ دولت‌هایی که خود در زمینه حفظ حقوق و جایگاه زن کارنامه قابل دفاع هستند، برای پیشبرد مقاصد سیاسی خود داعیه‌دار حمایت از زن ایرانی بودند و برای کشوری که برترین جایگاه را برای زنان در خط و نشان می‌کشیدند. دولت‌هایی که به تعبیر رهبر انقلاب «نسبت به زن ترحّم نمی‌شود که حقوق زن را بگویند، بلکه کینه از زن ایرانی است… غربی‌ها را طرف‌دار حقوق زن، طرفدار حقوق انسان، طرفدار آزادی معرّفی می‌کنند؛ اصلاً تعبیر حقوق بشر به است. غربی‌ها نمی‌آید… همین حالا زن‌ها در غربی مهم‌ترین مشکلات را دارند».

در آن روزهای سخت و ملتهب، دیدن برخی از صحنه‌ها و شنیدن برخی مطالب از کسانی که فریب ظاهر مهربان و دوستانه غربی‌ها را می‌خوردند، غم‌بودند. این همه مطالب زن را در نحوه پوشش قرار داده و سایر حقوق زنان ایرانی مانند تحصیل، کار، فعالیت های سیاسی و اجتماعی را نادیده گرفته اند، در حالی که زنان ایرانی از اولین انقلابات نقش پررنگی در عرصه ها به نمایش گذاشته شده و افتخارات بسیاری دارند. آنِ زن ایرانی شده است. کمی که به دور و اطراف‌مان خوب نگاه کنیم تعداد زیادی از دختران محصل، دانشجو، ورزشکار و زنان دارای مشاغل دولتی و در یک کلمه زنان هستند که در سایه این نظام قد علم کرده و افتخارآفرینی کرده‌اند.

نگاه دولت سیزدهم به حقوق زنان

این مسیر با روی کار آمدن دولت سیزدهم با اهتمام مضاعف ادامه یافتن و شرایط غربی‌ها با کمک پیاده‌نظام خود برای جستجوی زنان ایرانی را می‌توان به اولویت‌های جدی خود بازدارند، بدون توجه به جنجال‌ها و حاشیه‌ها، توجه به حوزه زنان را در اولویت‌ها قرار داد. برنامه های خود قرار داد.

دولت آیت‌الله رئیسی از همان روزهای نخست که بر سر کار آمد، تمام توان و تلاش خود را برای پیگیری مطالب و ارتقای جایگاه زنان به کار و درستی در روزهایی که غرب به شدت در تکاپو بود تا تصویر غلطی از نظام و دولت جمهوری اسلامی را نشان دهد. برخورد با زنان به جهان مخابره کند و با همین موضوع ایران را از مقام زن حذف کرد، ۲۷ دی ماه ۱۴۰۱ کنگره‌ای تحت عنوان «زنان تأثیرگذار» با حضور بانوان از ۹۰ کشور در تهران برگزار شد که میزبانی آن را همسر رئیس جمهور کشورمان بر عهده گرفت. داشت. زنانی که برای حضور در این کنگره به ایران آمده بودند، جایگاه و جایگاه زنان ایرانی برایشان عجیب بود و به صراحت مطرح می‌کردند. شدیم که زن ایرانی بسیار موفق است و جایگاه خوبی هم در کشور خود دارد».

روحیه آیت‌الله رئیسی در دفاع از حقوق زنان در همان دوران ریاستش در دستگاه قضایی هم مشهود بود. او در که ردای قاضی القضا بر تن کرده بود، جدی تحکیم نظام خانواده و ارتقای جایگاه زن در جامعه بود و همیشه بر حقوق ویژه بانوان ویژه می‌کرد. آیت الله رئیسی در همین راستا در دیدار جمعی از بانوان و صاحبنظران و نخبگان حوزه حقوق زنان گفته شده است «ما در قوه قضاییه به حکم وظیفه و مسئولیت قانونی خود مدافعان حقوق همگان در جامعه هستیم و از جمله حقوقی که حتماً باید از آن پرداختن دفاع کند. حقوق زنان در جامعه است» و شاه‌بیت سخنان او در این دیدار این جمله بود: «در جامعه ما خشونت علیه هیچ‌کس پذیرفته نیست و خشونت علیه زنان نیز مطلقاً پذیرفته نیست».

آیت‌الله رئیسی در همان نشست در چهارچوب نگرانی‌هایی که در حقوق زنان است، با اشاره به لایحه حمایت از حقوق زنان از دست‌اندرکاران این لایحه تقدیر کرد و در مدتی که سکاندار دستگاه قضایی بود، با همین نگاه تمام اهتمام خود را در نهایت دریافتن. این لایحه به کار گرفت و در یکی از جلسات شورای عالی حقوقی بیان کرد: “امیدوارم در لایحه های این لایحه مشابه این لایحه است که حقوقی است و علی القاعده است، ویژگی های فرهنگی، اجتماعی و جهات مختلف دیده می شود. در خصوص این لایحه . .. باید بگویم ما هم به دنبال این بودیم که در این روزها کار به سرانجام برسد و انشاءالله می‌رسد».

تلاش رئیسی برای حقوق زنان

در بررسی و نظارت بر روی «لای صیانت، کرامت و امنیت زنان در برابر خشونت»، لایحه دولت وقت می‌شود و در جهت شفاف‌سازی هرچه‌بیشتر، در بررسی و بررسی‌های فوق‌العاده‌ی زنان در دوران آیت‌الله رئیسی. مردم، متن آن به صورت عمومی انتشار یافت. این لایحه به سرعت با استقبال مردم، نمایندگان مجلس و فعالان و فعالان حوزه‌ها مورد توجه قرار گرفت و صاحبنظران این حوزه را در این حوزه به اقدام قوه قضاییه را گامی بزرگ برای تحکیم بنیان خانواده و امنیت زنان و خشونت‌زدایی در خانواده عنوان کردند.

آیت‌الله رئیسی که از قوه قضائیه در قامت عالی‌ترین مقام اجرایی کشور قرار گرفت، در صدر قوه مجریه هم از هیچ تلاشی برای حقوق زنان دریغ کرد و یک مسئول ویژه برای پیگیری حقوق و آزادی‌های اجتماعی منصوب کرد تا با همکاری معاونت امور زنان و سایرین. دستگاه های ذیربط در امنیت زنان گام عملی و متمرکز بردارند. «سکینه سادات پاد» که در دولت سیزدهم به عنوان دستیار رئیس جمهور در پیگیری حقوق و آزادی‌های اجتماعی منصوب شده است، دهم اسفند ماه سال گذشته در اولین گفت‌وگوی رسانه‌های خود در پاسخ به خبرنگار حوزه دولت ایرنا که آخرین وضعیت «لایحه حفظ کرامت و حمایت از» است . زنان» را جویا شد، گفته بود: «معتقدم درباره حقوق زنان در اسلام و مبانی فکری و نظام جمهوری اسلامی وجود دارد، مجموعه‌ای کامل است که اگر به آنها عمل کنیم می‌توانیم حقوق زنان را داشته باشیم؛ گرچه نواقص حوزه هم باید محدود شود. شود و نیازمند تقنین و تغییر برخی قوانین هستیم».

پاد» قانون برای صیانت از امنیت زنان را دانسته و با بیان اینکه با همکاری معاونت زنان و خانواده و مجلس شورای اسلامی تلاش می‌کند تا لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان جامع‌تر و به تعبیری بالغ‌تر و سریع‌تر تعیین تکلیف، مشخص شود. بود: «مقام معظم رهبری در سه دوره بحث ظلم به زن را بیان فرمودند و ظلم یک تعبیر قرآنی است که به مراتب در فهم قرآنی و اندیشه ای ما از خشونت هم فراتر است و ظلم با توجه به مبانی جمهوری اسلامی در نفی ظلم و هر. گونه‌ای استکبار در هر ساحت و سطحی در نظام حقوقی ما پذیرفته‌شده نیست و این لایحه می‌تواند خلاءهای قانونی ویژهاً قوانین کیفری را که برخی از آنها به زنان ظلم می‌کنند، تشخیص می‌دهند».

«لایحه صیانت، کرامت و امنیت زنان در برابر خشونت» که اکنون به «لایحه از آسیب‌دیدگی زنان و حمایت از امنیت آنان» تغییر نام یافته، به‌رغم جستجوی آیت‌الله رئیسی در دستگاه قضاوت برای ثمر نشاندن لایحه در دولت یازدهم و دوازدهم. حاشیه کشنده می‌شود و دولت وقت در این زمینه کار را به جایی نرساند. اکنون اما با حضور آیت‌الله رئیسی در رأس قوه مجریه، این لایحه با پیگیری‌های جدی دولت سیزدهم در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و رئیس دولت مردمی نشان داد از همان روزهایی که در عدلیه بود، پای این لایحه که امنیت و حقوق زنان را حفظ کرد. بر وجود دارد است و با وجود فشارهای برخی از رسانه‌ها و شخصیت‌ها علیه این لایحه، در دفاع از این لایحه مقاومتی کرد تا تثبیت و صیانت از حقوق زنان را به فرجام بیشتر؛ موضوعی که تحسین وکلای ملت و جامعه حقوقی کشور را هم در پی داشت.

 

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط دلاوران مرصاد در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید